İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Sıralama Başarısı

İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Sıralama Başarısı

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi “Eduniversal Değerlendirme Sistemi” tarafından 2018 yılında Avrasya ve Ortadoğu Bölgesinin en iyi üçüncü işletme okulu olarak seçildi. İşletme Fakültesi bünyesinde yürütülmekte olan yüksek lisans programları da ayrıca Avrasya ve Ortadoğu Bölgesinin “En İyi Yüksek Lisans Programları” arasında yer aldı.

16-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinde düzenlenen törende İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin Ödülü İÜ İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Aslı TÜREL’e takdim edildi. Toplam 154 ülke içinden seçilen 1000 işletme okulunun her bir ülke içinde; okulun uluslararası etkisi, itibarını ve kalitesini belirlemek için tasarlanmış bir dizi kıstasa göre beş mükemmellik kategorisine dâhil edildiği sistemde, İÜ İşletme Fakültesi Avrasya ve Orta Doğu Bölgesinde üçüncü sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

İÜ İşletme Fakültesi 2008 yılından bu yana “Top Business Schools” arasında yer alarak 4 Palmiye (4 Palmes of Excellence – TOP business school wıth significant international influence) ile ödüllendirilmektedir.

İstanbul Üniversitesi’nden toplam 15 yüksek lisans programı sıralamaya girdi.

2018 Eduniversal En İyi Yüksek Lisans Programları sıralamasında Avrasya ve Ortadoğu Bölgesinde İÜ İşletme Fakültesi’ne bağlı Yönetim ve Organizasyon (Management and Organisation), Yönetim Bilişim Sistemleri (Management of Information Systems), Muhasebe (Accounting), Örgütsel Davranış (Organisational Behaviour), Üretim Yönetimi (Production Management) ve Pazarlama (Marketing) olmak üzere toplam 6 yüksek lisans programı birinci, Finans (Finance) yüksek lisans programı ise üçüncü oldu. Sayısal Yöntemler Yüksek Lisans Programı (Quantitative Methods) da tüm dünya genelinde 30.sırada yer aldı.

İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan İkinci Öğretim İşletme Yöneticiliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı (MBA) Avrasya ve Ortadoğu Bölgesinde birinci, İkinci Öğretim Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı (Executive MBA), Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programı (MS in Management Information Systems) ile Uluslararası Yönetim (MS in International Management) programları da ikinci sırada yer aldı. İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan Kalite Yönetimi Yüksek Lisans Programı (MS in Quality Management) tüm dünya genelinde 7. sırada, Lojistik Yönetimi ve Ulaştırma Yüksek Lisans Programı (MS in Logistics Management and Transportation) ise tüm dünya genelinde 54. sırada yer aldı.

Sıralamada ayrıca İÜ Hukuk Fakültesi’ne bağlı Türk Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programı (Master in Economic Law in Turkish) da Avrasya ve Ortadoğu Bölgesinde dördüncü sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri İçerisinde AACSB Akreditasyonu Alan İlk İşletme Fakültesi

İÜ İşletme Fakültesi, tüm dünyadaki işletme fakültelerini akredite eden en önemli kuruluşlardan biri olan The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) tarafından 2013 yılında akredite edildi. İÜ İşletme Fakültesi bu akredite sonrası, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin işletme fakülteleri arasında ilk AACSB akreditasyonu alan fakülte oldu. İÜ İşletme Fakültesi’nin bu akreditasyonu 2018 yılında yenilenerek 5 yıl süre ile uzatıldı.

Bu akreditasyon, İÜ İşletme Fakültesi’nin Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programları ile birlikte İşletme İktisadı Enstitüsü’nün MBA, Executive MBA ve MS programlarını kapsamaktadır.

Türkiye’nin İlk İşletme Fakültesi

1968 yılında Türkiye’nin ilk işletme fakültesi olarak kurulan İÜ İşletme Fakültesi, Avrupa’da işletme alanında ilk lisansüstü eğitimleri başlatan İşletme İktisadı Enstitüsü’nü de bünyesinde barındırıyor. İÜ İşletme Fakültesi’nde birçok alanda lisans, yüksek lisans, MBA ve doktora seviyelerinde eğitimler uluslararası standartlarda veriliyor. İÜ İşletme Fakültesi öğretim üyeleri geniş akademik ve sektör tecrübesinin yanı sıra ürettikleri prestijli yayınlar ile öğrenci ve iş dünyasını aydınlatmaya devam ediyor.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Galeri